Prezentare

scoala-sanitara-maramures

Școala Postliceală Sanitară Carol Davila Baia Mare a fost fondată în anul 1992 având o vastă tradiție în pregătirea asistenților medicali cu diferite specializări. Începând cu anul 2006 școala este acreditată în baza Ord M.Ed.C. nr. 5651/14.11.2006 pentru două specializări:

ASISTENT MEDICALI GENERALIST (AMG) si ASISTENT MEDICAL DE FARMACIE (AMF)

În prezent este profilată în exclusivitate pentru formarea de cadre calificate cu specializările mai sus menționate.

Dacă la înființare școala a funcționat cu un număr de 3 clase (95 elevi) în anul școlar 2017/2018 funcționează cu un număr de 11 clase (330 elevi). Numărul total al absolvenților școlii de-a lungul celor peste 20 ani de la înființare este de peste 1300, regăsindu-se în unitățile medicale din județul Maramureș, dar și în afara țării.

CADRE DIDACTICE

Titircă Lucreția